Nepageidaujamas nėštumas

Nepageidaujamas nėštumas
Nepageidaujamas nėštumas - viena iš dažniausių ginekologinių problemų, dėl kurių gyvūnų savininkai kreipiasi į veterinarijos gydytojus. Ši situacija dažniausiai užklumpa netikėtai ir neplanuotai, kai rujojanti kalė pabėga arba nepavyksta ją apginti nuo įkyraus gerbėjo, kai nėra galimybės auginti šuniukus, kai veislinė kalė susikergia su beveisliu patinu, kai turėti palikuonių kalė negali dėl sveikatos sutrikimų. Spręsti šias bėdas nėra malonu nei šeimininkams, nei veterinarams, tačiau, jei jau taip atsitinka, geriau iš anksto žinoti, kaip reikėtų elgtis.
 
Nepatogu yra tai, kad nustatyti, ar kalė tikrai apsivaisino, anksčiausiai įmanoma tik nuo 21 iki 27 nėštumo dienos atliekant ultragarsinį tyrimą (šis tyrimas yra patikimas, nesukelia diskomforto kalėi bei neturi šalutinio poveikio). Dėl
kalių lytinio ciklo įpatumų neįmanoma nustatyti nėštumo tiriant kraują ar šlapimą.
 
Nutraukti nėštumą galima medikamentiniu būdu (naudojant vaistus) arba chirurginiu būdu (šalinant gimdą ir kiaušides - kitaip sakant - kalė sterilizuojant). Nutraukimas šunims medikamentiniu būdu gali baigtis gimdos uždegimu - pyometra, tai rimtas susirgimas dažniausiai reikalaujantis gimdos šalinimo. Gali prasidėti kraujavimas iš gimdos, įvairūs hormoniniai sutrikimai, kiaušidžių cistos, kalėms gali būti sunkiau pastoti bei išnešioti jauniklius ateityje, gali išsivystyti nevaisingumas. Todėl prieš naudojant šiuos preparatus kalės savininkas turi rimtai apsvarstyti motyvus ir atsakyti į šiuos veterinarijos gydytojo klausimus:
 

1. Kada prasidėjo ruja ir ar kalė tikrai rujoja?
  • Itin retai, tačiau pasitaiko atvejų, kad patinai sukergia nerujojančias kales, ypač jei jos serga makšties gleivinės uždegimais, kurių metu išskiria patinus viliojantį kvapą. Taip pat gali būti, kad kalė buvo sukergta rujos metu, tačiau ne vaisingomis dienomis. 
 
2. Ar tikrai kalė susikergė?
  • Jei kalė rujos metu dingo kelioms valandoms, gali būti, kad ji nespėjo susikergti. Tačiau net jei kalė pabėgo su senbernaru, negalima atmesti galimybės, kad ji taps šuninga. Šunys mus dažnai stebina savo sugebėjimais prisitaikyti. 
 
3. Ar kalę planuojama vėliau veisti?
  • Nutraukiant nėštumą hormonais visada išlieka didelis gimdos uždegimo, o tuo pačiu ir nevaisingumo pavojus. Tokiu atveju reiktų apsvarstyti galimybę leisti kalei atsivesti neveislinius šuniukus, kad vėliau ją galima būtų dar kartą sukergti. 
 
4. Ar buvo planuojama kalę sterilizuoti?
  • Jei taip, tikslinga būtų nenaudoti vaistų, palaukti 25 dienas, atlikti tyrimą ultragarsu ir, jei kalė šuninga, sterilizuoti ją nėštumo metu, jei ne - palaukti dar 1-1,5 mėnesių ir tada sterilizuoti neprasidėjus sekančiai rujai.
 
Gydymo hormonais geriau netaikyti pagyvenusioms, sergančioms kitomis lėtinėmis ligomis kalėms. Jei vis tik šis gydymo būdas yra pasirenkamas, jo metu ir keletą savaičių po to reikalinga gydytojo priežiūra, tai padės laiku pastebėti vaistų šalutinį poveikį. Ir, žinoma, nereikia pamiršti būdų, kaip išvengti nepageidaujamo prieauglio:
  • Sterilizuoti neveisiamas kales. Apie sterilizacijos naudą daug kalbėta ankstesniuose žurnalo numeriuose.
  • Rujos metu net ir idealiai paklusnių kalių nepaleisti nuo pavadėlio, kadangi hormonų poveikis ir instinktas poruotis dažnai būna stipresnis už išmoktas pamokas.
  • Vedžioti nuošalesnėse vietose, patikrinti, ar voljeras tikrai sandarus, nesilankyti šunų parodose, neleisti vedžioti rujojančių kalių vaikams.
 
 
 
 
 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: