Šunų ausų uždegimai

Šuns ausis skirstoma į tris dalis - išorinę, vidurinę ir vidinę. Išorinės ausies uždegimas ( otitis externa ) yra dažniausiai pasitaikanti ausų liga. Negydant, jis gali komplikuotis ir pereiti į vidurinę arba vidinę ausį.

Ausų uždegimu dažniau serga ilgaausiai ilgaplaukiai šunys - koker spanieliai, seteriai. Taip pat didesnį polinkį šiai ligai turi šarpėjai, vokiečių aviganiai, bladhaundai. Otitai paūmėja pavasarį ir rudenį, kai orai drėgni, vėjuoti, dažnai lyja. Taip pat vasarą, kai šunys maudosi vandens telkiniuose.

Ausų uždegimą gali sukelti daugybė priežasčių - į ausį patekę mikrobai, mieliagrybiai, ausų erkutės, alergija, autoimuninės ligos. Tam, kad į ausį patekę mikroorganizmai pradėtų daugintis ir sukeltu susirgimą, jiems reikalingos tam tikros sąlygos. Jie bijo švaros bei oro, tačiau labai mėgsta šilumą ir drėgmę. Todėl infekcija dažniau įsitvirtina ausyje, kurioje gausu sieros, jeigu į ausį patenka vanduo, ypač, jei ausis yra nulėpusi ir gausiai apaugusi plaukais. Taigi, predisponuoti infekcijos patekima gali ilgai nevalytos ausys ir sieros perteklius jose, vanduo patekęs šunį maudant, jam plaukiojant, lyjant lietui, ausų parazitai ( erkutės ), plaukų savėlos ausyse, alerginės, autoimuninės ligos.

Susirgęs ūmiu ausų uždegimu šuo staiga ima purtyti galvą, kasytis ausis, galva būna perkereipta į vieną pusę, palietus ausį šuo cypia. Ausis patinsta, stipriai parausta. Landoje dažniausiai būna nemalonaus kvapo išskyrų. Sudirginta ausis ima išskirti daugiau sieros sekreto ir tai sudato dar geresnes sąlygas čia patekusiai infekcijai plisti. Jei ausų niežulio priežastis - alergija, pradžioje, kol į ausį nepatenka antrinė infekcija, išskyrų dažniausiai nebūna, pastebimas tik stiprus paraudimas. Ilgai sergant lėtiniu išorinės ausies uždegimu tokio ryškaus skausmingumo nebūna. Tačiau šuo vis tiek varginančiai kasosi ausis, purto jas, gali griūti arba lenktis į pažeistos ausies pusę. Ausyse būna daug pūlingo dvokiančio sekreto, laikui bėgant ausies landos audiniai sutinsta ir hipertrofuojasi taip stirpiai, kad landa užsidaro beveik aklinai. Tada i ją negali patekti oras , nebegalima jos gerai išvalyti bei įvesti gydymui skirtų medikamentų. Jei taip atsitinka - vienintelis būdas visiškai pagydyti šunį - chirurginis ausies kalanalo platinimas. Kitaip, netgi šiek tiek apgydžius uždegimą antibakteriniais vaistais, uždegimas nuolat kartosis del blogo oro priejimo, drėgmės ir pastoviai persistuojančios infekcijos. Negydant lėtinio uždegimo, gali būti perforuotas ausies būgnels ir infekcija pateks į vidinę ausį. Tai gali sukelti dalinį ar visišką kurtumą, koordinacijos sutirkimus, vėmimą, regos nervų sutrikimus, galima pastebėti nevienodai išsipėtusius vyzdžius. Ypač sunkiais atvejais, infekcijai pasiekus vidinę ausį, gali prasidėti smegenų bei jų dangalų uždegimai. Tai sunkios ligos, kurios dažnai baigiasi mirtimi. Bet kokie neurologiniai pakitimai leidžia įtarti vidinės arba vidurinės ausies uždegimus ir reikalauja neatidėliotinos pagalbos.

Pastebėjus bent vieną iš šių požymių reikia nedelsti ir kreiptis į veterinarijos gydyklą. Gydytojas apžiūrės ausį. Tam, kad diferencijuoti ausies uždegimo sukėlėją gali prireikti ausies sekrteto bei odos skutenų mikroskopavimo, kartais - biopsijos, mikrobiologinio tyrimo, rengeno nuotraukos.

Pradėjus gydyti iš karto - otito prognozė gera. Gydymas gali užtrukti nuo 1 iki 4 ar daugiau savaičių. Medikamentai yra paskiriami priklausomai nuo uždegimo sukėlėjo. Pirmiausia, ausį reikia gerai išvalyti. Gydant ūmią infekciją, parazitus arba mieliagrybius, dažnai pakanka į ausies kanalą lašinamų medikamentų. Labai svarbu griežtai laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai lašinti vaistus tik į švariai išvalyta ausį. Darant per ilgus intervalus arba nevalant ausies lašai gali neduoti reikiamo rezultato . Gydymas gali užtrukti nuo 1 iki 4 savaičių. Gydant lėtinį uždegimą gali tekti naudoti ir geriamus arba leidžiamus antibakterinius preparatus. Jei uždegimą sukelia parazitai arba alergija norint kad šuo pilnai pasveiktų pirmiausia reikia šalinti priežastis naikinant parazitus ir slopinant alergiją tuo pačiu gydant antrinę ausies infekciją. Jei uždegimas negydomas ilgai ir ausies landa jau yra susiaurėjusi, atliekama chirurginė kanalo platinimo operacija. Tokiu būdu yra pagerinamas sieros nutekėjimas, oro priėjimas, ausį lengviau išvalyti, geriau rezorbuojasi naudojami medikamentai. Išorinės ausies uždegimas gydomas daug lengviau nei vidurinės ar vidinės.

Ausų uždegimai turi polinkį kartotis, todėl visada svarbu tinkamai prižiūrėti šunų ausis ir užkirsti kelią šiems susirgimams.

Sveiko šuns ausis reikia valyti kas 1 - 3 savaites. Tam naudojami specialūs ausų valikliai. Jie minkština sierą, nuramina ausį. Geriausia, kad veterinarijos gydytojas arba patyręs augintojas pirmą kartą Jums parodytų kaip teisingai atlikti šią procedūrą. Ilgaplaukiams ir ypač garbanotiems šunims reikai iškarpyti arba išpešioti vidinėje ausies landoje augančius plaukus, kadangi prie jų dažnai prilimpa susikaupusi siera, čia kaupiasi drėme, ausų vidus šunta. Svarbu sausai išvalyti šuns ausis po maudynių, stipraus lietaus ar vėjo.
 
 
 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

8 655 19991

 

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 
Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: