Šunų ir kačių nutukimas

Šunų ir kačių nutukimas
 
 
Nutukimas lengvai atpažįstama ir dažnai pasitaikanti liga, dažniausiai nepalankiai veikianti visus organus ir jų funkcijas. Senų nutukusių šunų gyvenimo trukmė sutrumpėja, o vidutinio amžiaus katėms nutukimas yra dažniausia cukrinį diabetą sukelianti priežastis. Dabartinis modernus miestietiškas žmonių gyvenimo būdas visiškai netinka mūsų augintiniams. Daugumai gyvūnų toks gyvenimo būdas tampa nykiu ir nuobodžiu, todėl dažniausiai didžiausią džiaugsmą suteikiantis įvykis tampa kasdienis šėrimas. Nutukimą gali sukelti įvairios priežastys. Retkarčiais gyvūnas priauga daug svorio, sirgdamas kai kuriomis ligomis. O dažniausiai šį susirgimą sukelia pernelyg didelis kiekis suvartojamų kalorijų ir per mažas fizinis aktyvumas. Šeimininkai ne visada žino, kad šeriant labai skaniu, kaloringu pašaru savo augintinį, reikia riboti suvartojamo pašaro kiekį. 
 
Genetiniai veiksniai taip pat lemia nutukimą, nes tam tikrų veislių šunys ir jų mišrūnai turi polinkį į antsvorį. Iš kitos pusės, kai kurie šunys, nepaisant veislės, gyvena vien tam, kad paėstų, ir tai sukelia baisias pasekmes jų „figūroms“.
 
Kūną sudarančių riebalų procentinė dalis didėja, gyvūnui augant. Tik ką gimusio gyvūno kūne randama apie 1 – 2 proc. riebalų, 6 mėnesių amžiaus – nuo 10 iki 15 proc., o suaugusio gyvūno riebalų kiekis padidėja iki 20 proc. Normalu, kad patelės turi daugiau riebalų nei patinai, taip pat jų turi daugiau senyvo amžiaus gyvūnai, kadangi pradeda nykti raumenų masė. 
 
Naujos riebalų ląstelės susiformuoja augimo metu, kad galėtų kaupti normaliai didėjantį riebalų kiekį. Kiekviena iš šių ląstelių turi tam tikrą tūrį ir negali labai smarkiai susitraukti, išskyrus ilgo badavimo atvejus. Jei augimo metu yra suvartojama pernelyg daug kalorijų, formuojamos papildomos riebalų ląstelės, kurios išliks visą likusį gyvenimą. Todėl šeimininkai, negailintys savo jaunam šuniukui gardžių kąsnelių, turėtų prisiminti, kad gali prisidaryti ilgalaikių problemų.
 
„Paauglystė“ taip pat priskiriama vienam iš kritinių laikotarpių, kada gyvūnui bręstant ir tampant suaugusiu, jo apetitas dažnai sumažėja, sumažėjus kūno energijos ir baltymų
poreikiui. Tai labiausiai pastebima tiems šuniukams, kurie nebuvo šerti jauniems šuniukams skirtu pašaru. Šeriant jaunus šuniukus suaugusių šunų maistu, organizmas gauna nepakankamą energijos ir baltymų kiekį, skirtą augimui, todėl gyvūnui tenka suėsti didesnį pašaro kiekį, kad būtų patenkintos kūno reikmės. Tiesiog šeimininkai turėtų žinoti, kad apetito sumažėjimas „paauglystės“ laikotarpiu, dar nėra liga ir nereiktų per prievartą versti šuns ėsti.
 
Kitos bėdos iškylančios šiuo laikotarpiu, gali atsirasti po gyvūno kastracijos/sterilizacijos. Atlikus šias operacijas tiek patinų, tiek kalių aktyvumas sumažėja, nes pašalinami hormonai estrogenai (patelėms) arba testosteronas (patinams). Abudu šie hormonai pasižymi apetitą slopinančiu poveikiu, o kai slopinimas išnyksta, atsiranda polinkis į antsvorį.  
 
Kai kurie sportuojantys arba darbiniai šunys gali sverti žymiai daugiau, nei kiti, gyvenantys ramų gyvenimą, tos pačios veislės atstovai. Raumenys yra sunkesni už riebalus, todėl gerai išvystytus raumenis turinčių šunų svoris didesnis. 
 
Reguliariai sveriant šunį, būtina jį apžiūrėti ir nustatyti kūno masės indeksą. Dažniausiai jis įvertinamas 5 balais:
 
1 – išsekęs gyvūnas. Tokio gyvūno šonkauliai aiškiai matosi, jų nedengia joks riebalų sluoksnis. Labai stipriai įtrauktas pilvas. Aiškiai matosi išsišovę kaulai ties uodegos pagrindu.
 
2 – liesas gyvūnas. Šonkauliai aiškiai apčiuopiami per labai ploną riebalų sluoksnį. Labai aiškiai matosi liemuo. Šiek tiek riebalų pilvo srityje.
 
3 – idealaus svorio gyvūnas. Šonkauliai užčiuopiami per nežymų sluoksnį riebalų. Liemuo aiškiai matomas. Kaulai ties uodegos pagrindu padengti plonu riebalų sluoksniu.
 
4 – turintis viršsvorio. Liemuo sunkiai pastebimas. Vidutinis riebalų kiekis pilvo srityje. Klubo kaulus galima apčiuopti, bet jie taip pat padengti vidutiniu riebalų sluoksniu. Šonkaulius nelengva užčiuopti.
 
5 – nutukęs. Šonkauliai slepiasi už storo riebalų sluoksnio. Nepastebimas liemuo, pilvas išsipūtęs. Kaulus ties uodegos pagrindu sunku apčiuopti per riebalų sluoksnį. 
 
 
 
 
Nutukusiems gyvūnams dieta gali būti taikoma keliais būdais. Šunims, kurie gauna labai daug skaniukų ar kąsnelių nuo stalo, be atitinkamo pašaro kiekio sumažinimo, geras rezultatas pasiekiamas nebeduodant papildomų skanėstų, o tik paliekant įprastą pašarą. Kai kuriais atvejais problema išsprendžiama tokiu būdu: ankstyvoje nutukimo fazėje sumažinus pašaro porcijas arba pakeitus pašarą į mažiau kaloringą. Sunkiais nutukimo atvejais, reikalingas griežtas kalorijų kiekio apribojimas, todėl gyvūnas turėtų būti šeriamas specializuotom dietom.
 
„Lieknėjimo programos“ tikslas turėtų būti iki 15 proc. kūno svorio sumažinimas 3 mėnesių laikotarpyje, šeriant gyvūną mažiau kalorijų turinčiu pašaru bei mažinant suvartojamo pašaro kiekį. Būtų naudingiau paros normą išdalinti į 3 – 4 nedideles dalis. Fiziniai pratimai taip pat turėtų būti įtraukti į programą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Patiko šis straipsnis?
 
Manote, kad jūsų augintinis turi antsvorio?
 
 
 

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: